17 maja 2012

Cassandra Clare "Miasto kości"

Autor: Cassandra Clare
Tytuł: "Miasto kości"
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 507
Ocena: 5/6
Chyba wpadłem w wampiromanię. Tak się składa, że właśnie recenzuję drugą książce o podobnej tematyce. I tak spostrzegłem, że niby każda książka jest pisana tak samo, a prawie tak samo wciągająca i ciekawa (na razie przeczytałem dwie takie pozycje, więc nie wiem do końca czy to jest sprawdzalne we wszystkich sytuacjach).

Główną bohaterką książki "Miasto kości" jest Clarissa Fray. Niby to zwykła dziewczyna, która wpada w różne kłopoty, ale jest coś innego w niej. Wraz ze swoim przyjacielem, Simonem,  idzie na dyskotekę. I tak też po raz pierwszy spotyka się z Nocnymi Łowcami, którzy łapią demony. Jest świadkiem śmierci jednego z demonów, ugodzonego nożem.

Potem nic szczególnego się nie dzieje, ale akcja nabiera tempa w chwili porwania matki Clary. Kobieta znika bez śladu, a Clary atakuje potwór, który próbuje ją zabić. Oczywiście, tak się nie dzieje, dziewczyna wygrywa z potworem, ale też nie obyło się be pomocy Jace'a. Jest on jednym z tych Nocnych Łowców.
Zaprowadza ją do instytutu, gdzie poznaje nowych ludzi i zaprzyjaźnia się z nimi.
Potem wraz z Jace'em wraca do swojego domu. Jej matka oraz wszystkie sprzęty zginęły z domu. Jace nie wydaje się być zdziwionym, bo jest udaje strasznie doświadczonego, zresztą taki był. Spotyka ich tu masa przygód między innymi z madame Dorotheą, która nie okazuje się być normalną starszą panią, a potworem, który próbuje zabić naszych bohaterów.

Przez książkę przewija się też wątek bariery w mózgu Clary. Jest ona założona po to, aby nastolatka nie pamiętała swojego dzieciństwa. Jocelyn, matka Clary, odwiedzała Mugnusa Bane'a, który co kilka lat zakładał je tę magiczną blokadę. Clary chce odkryć swoją pamięć, więc do instytutu zostają wezwani Biali Bracia, którzy wyglądają okropnie, ale mają zdolność czytania w myślach. Niestety, próba nie udaje się z powodu wyżej wspomnianej blokady. Po tych wydarzeniach akcja nabiera jeszcze większego tempa. Luke pomaga Clary, przywódca instytutu ucieka wraz z kielichem i okazuje się być sprzymierzeńcem Valentine'a, a sam Valentine wyjawia straszną tajemnicę o rodzinie Clary. Nie mogę jeszcze nie wspomnieć o akcji ratunkowej Simona, która przysporzyła im dużo kłopotów z wampirami i wilkołakami.  Autorka daje czytelnikowi nową porcję zaskoczeń i ciekawych sytuacji, od których nie można się oderwać.

Postacie są w tej książce naprawdę nieprzewidywalne. Ciągle się zmieniają. Jedni zdradzają, drudzy zabijają z zimną krwią, a reszta nawraca się, kiedy główna bohaterka potrzebuje pomocy. Nie powiedziałbym, że Clary była jakaś nadzwyczajna. Większość takich trylogii opiera się na tym, że główny bohater ma jakąś nieodkrytą moc, która nagle w jakimś momencie jego życia "wyskakuje", bo mu nagle jest potrzebna. Zaskoczeń było tu dużo, ale było też kilka rzeczy do przewidzenia. Wiadome od początku jest, że Clarissa przeżyje, bo bez niej nie byłoby tej trylogii. I o dziwo autorka nie pokazała tylko i wyłącznie wampirów czy wilkołaków, owszem, ale znalazły się też tutaj inne istoty, które według autorki powstały w taki czy inny sposób (elfy, gnomy, czarownice czy wcześniej niespotkani Nocni Łowcy). Poruszenie tematu rodziny przeszłości rodzinnej już też nie było czymś oryginalnym. Książkę można scharakteryzować jako mieszaninę wybuchową składającą się z wampirów, wilkołaków, homoseksualistów, elfów, aniołów, gnomów, czarownic i wielkich, nieprzewidywalnych przygód.

Podsumowując, mogę stwierdzić, że książka mi się spodobała i mogę ją polecić każdemu, nawet temu, który nie cierpi takich tematów. Ja też broniłem się od nich rękami i nogami, ale okazały się bardzo ciekawe.

20 komentarzy:

 1. Ja jednak ją sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z moich ulubionych serii i jedynych z tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. boję się takich serii młodzieżowych bo po "zmierzchu" wszystko na ten temat wydaje mi się takie naciągane, oklepane i odgrezwane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu przeczytać tą serię.;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę przypadkowo u siebie, ale jeszcze jej nie czytałam. Muszę to zmienić w wolnej chwili i przekonać się, czy przypadnie mi ta pozycja do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ty masz wampiromanię, a ja od wampirów ostatnio uciekam z krzykiem ;D No, może prócz jednego wyjątku, bo ostatnio kupiłam "Drakulę" po angielsku i mam zamiar zamęczyć go na śmierć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, tak...mam w planach :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Cała seria należy do moich ulubionych. Cieszę się, ze tobie również się podobało ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej serii wiele dobrego i na pewno będę jej szukać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Polecam dla tych którzy nie czytali. Ja czytałam i się w tej serii zakochałam. Szczególnie w pierwszej części bo jest najlepsza. ♥

  OdpowiedzUsuń
 11. Tę książkę czyta właśnie moja koleżanka z klasy i wprost nie rozstaje się z nią ; )
  Chętnie ją przeczytam, kiedy od niej wypożyczę ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. O autorce słyszałam wiele dobrego, twoja recenzja także narobiła mi niezłej ochoty, na jej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i przyznam, że nigdy do końca nie potrafię zrozumieć fascynacji innych nad tą serią. Nie mój świat. ; ))

  I dziękuję za otagowanie, postaram się do końca miesiąca nad tym popracować. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie się rozglądam za tą pozycją po bibliotekach od dłuższego czasu. Okładki serii wyjątkowo mi się nie podobają...

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem książka jest mocno przereklamowana. Przez takie właśnie pozycje młodzieżowe zaśmieca się zacny gatunek fantasy klasyfikując do niego takie właśnie pseudo-powieści. A autor okładek to chyba jakiś niewydarzony idiota, bo to co on stworzył jest tragiczne.
  Abstrahując od książki recenzję czytało mi się bardzo miło :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś wampirki mnie odrzucają

  OdpowiedzUsuń
 17. Od tej książki zaczęła się moja przygoda z czytaniem. :3 Nawet jeśli ktoś nienawidzi wampirów to powinien ją przeczytać, gdyż książka jest po prostu niesamowita i wcale nie jest w całości poświęcona tym istotom. ^^

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytam wszystkie tomy z serii na bieżąco, a teraz wyczekuję City of Lost Souls :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Co prawda, od wampirów trzymam się z daleka, jednak książki tej pani mam w planach.

  OdpowiedzUsuń